Kategorie 

Manufacturers

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Na co należy zwracać uwagę, wybierając grzejnik łazienkowy

 

Nowoczesne grzejniki łazienkowe mają za zadanie nie tylko ogrzewać tę intymną przestrzeń, ale też być elementem jej wystroju, a nawet służyć jako praktyczne rozwiązanie do suszenia ręczników i bielizny. Wybierając grzejnik łazienkowy dla siebie, nie możemy brać pod uwagę jedynie kryterium estetycznego, gdyż może się okazać, że produkt, który kupimy, będzie mało wydajny, a nawet niemożliwy do montażu. Dlatego też warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę, wybierając grzejnik łazienkowy do swojego domu czy mieszkania.

 Grzejnik łazienkowy

Przyłącze źródła ciepła

Jeśli wybieramy grzejnik do instalacji już istniejącej, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie przyłącze musi posiadać nasze przyszłe źródło ciepła. Grzejnik można przyłączać od dołu, z boku, a także na środku. W najlepszej sytuacji są osoby, u których instalacja jest dopiero w fazie planów. Mogą one bowiem nie zwracać uwagi na to kryterium i po prostu dopasować przyszłą instalację do zakupionego grzejnika.

 

Rodzaje grzejników

Ale do wyboru są nie tylko grzejniki, które podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania (grzejniki wodne). Można zakupić także grzejnik elektryczny lub wodno-elektryczny. Możemy nawet zdecydować się na tak zwaną suszarkę elektryczną, ale tylko wtedy, gdy będzie ona dodatkowym źródłem ogrzewania łazienki. Warto dodać, że wersje wodno-elektryczne to rozwiązanie idealne w sytuacji, gdy szukamy sposobu na ogrzewanie łazienki przez cały rok.

 

Materiał

Wybierając grzejnik łazienkowy, warto także rozważyć kwestię materiału, z jakiego ma być on wykonany. A w tej kategorii do wyboru są grzejniki stalowe, miedziane i aluminiowe. Produkty ze stali cechują się niższymi cenami, są również łatwe w montażu i dostępne w wielu wariantach estetycznych. Jeśli jednak zależy nam na wydajności cieplnej, lepiej wybrać grzejnik miedziany lub aluminiowy, bo te szybciej się nagrzewają. Ponadto te dwa warianty są bardziej eleganckie – zwykle chromowane – dzięki czemu pełnią ważną funkcję dekoracyjną.

 

Moc grzejnika

Nawet najłatwiejszy w montażu i najbardziej atrakcyjny grzejnik może nie spełniać naszych oczekiwań, jeśli odpowiednio nie dobierzemy jego mocy. A tę ustala się, biorąc przede wszystkim pod uwagę metraż łazienki. Przyjmuje się, że na 1 m2 należy policzyć 120 W grzejnika. Ale obliczenia te dotyczą pomieszczeń, które są szczelne i dobrze izolowane przed zimnem. W przeciwnym wypadku (np. gdy w łazience zamontowane jest stare i nieszczelne okno), lepiej jest uwzględnić wyższą moc. Już sama obecność okna oraz wykorzystywanie grzejnika do roli suszarki ręczników jest przesłanką do tego, by wybrać rozwiązanie o większej mocy. Na szczęście producenci są w stanie zaoferować grzejniki o mocy nawet 2000 W. Jeśli zaś zastanawiamy się nad dodatkowym zakupem suszarki na ręczniki, tu z powodzeniem powinno wystarczyć urządzenie o mocy 50 W, choć dostępne są także wersje mocniejsze.

 

Kwestie estetyczne

Oczywiście nie możemy zapomnieć o aspekcie estetycznym grzejników łazienkowych. Tym bardziej, że wybór jest dużo szerszy niż tylko tradycyjne białe grzejniki drabinkowe. Nowoczesny design pozwala na montaż produktów wizualnie nietypowych, np. kolorowych lub o finezyjnych kształtach.