Kategorie 

Manufacturers

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Kominki wolnostojące

 

Kominki wolnostojące, czyli tak zwane kozy, są coraz chętniej wybieranym sposobem na alternatywne ogrzewanie domu. Chociaż w wielu państwach europejskich – szczególnie skandynawskich – mają one bardzo powszechne zastosowanie, u nas kozy dopiero zdobywają popularność, a doceniane są przede wszystkim ze względu na walory estetyczne oraz łatwiejszy montaż niż w przypadku tradycyjnych kominków. Co więcej, kominki wolnostojące sprawdzają się także w blokach i kamienicach.

Piec wolnostojący

Czym są kominki wolnostojące?

Kozy, czy inaczej mówiąc piece wolnostojące, są samodzielnym paleniskiem wykorzystującym paliwo stałe, najczęściej drewno, ale też węgiel czy brykiet. Mają własną – solidną i stylową – obudowę. Efektowna obudowa sprawia, że stają się one nie tylko wydajnym źródłem ciepła, ale i ciekawym elementem aranżacyjnym. Ponieważ kozy posiadają przeszklone drzwiczki, rozpalony w takim kominku ogień nie tylko daje ciepło, ale też tworzy niepowtarzalną i przyjazną atmosferę. Dużym atutem kominków wolnostojących jest to, że nie wymagają one ani wkładów kominkowych, ani tym bardziej połączenia z przewodem kominowym. Dzięki temu można stosować je w dowolnym pomieszczeniu i to nie tylko w domu jednorodzinnym, ale też w bloku.

Rodzaje kominków wolnostojących

Kozy dzieli się przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego mogą być wykonane. W ten sposób wyróżnia się wolnostojące piece żeliwne i stalowe. Zasadnicza różnica polega na tym, że kozy żeliwne są, co prawda, mniejsze i lżejsze, ale jednocześnie krócej oddają ciepło – praktycznie od razu po ich wygaszeniu przestają ogrzewać pomieszczenie, czego nie można powiedzieć o kominkach żeliwnych. Ponadto kozy stalowe zwykle występują w bardziej nowoczesnych i minimalistycznych wersjach.

Dlaczego warto wybrać kozę?

O zaletach kominków wolnostojących można mówić wiele – część z nich została już nawet wymieniona wyżej. Konsumentów przekonuje przede wszystkim to, że ten rodzaj pieca można umieścić w dowolnym miejscu. Ponadto wygrywa on z tradycyjnym kominkiem dzięki mniejszym gabarytom i dużo łatwiejszemu montażowi, z którym poradzić można sobie bez pomocy specjalisty. Co więcej, równie łatwo można kozę zdemontować, by postawić ją w innym miejscu. Można za jej pomocą nagrzewać nawet kilka pomieszczeń jednocześnie. Są one bardzo wydajne – oddają ciepło niemal każdym swoim elementem (trzeba uważać, by w pobliżu kozy nie przebywały dzieci – dotknięcie kominka może grozić poparzeniem).

Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że kozy są rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym. Ich wydajność cieplna wymaga mniejszej ilości opału niż w tradycyjnych kominkach, a ponadto przy ich użyciu do powietrza dostaje się dużo mniej szkodliwych dla zdrowia substancji. W razie potrzeby moc kominka wolnostojącego można zmniejszyć lub zwiększyć. Ciekawą zaletą jest też to, że nowoczesne kozy często posiadają piekarnik. Dzięki temu, ogrzewając dom, można jednocześnie upiec ciasto.

Pamiętajmy jednak o tym, że kominki wolnostojące nie zapewnią optymalnego ogrzewania dla całego domu czy mieszkania. Są za to doskonałym dodatkowym źródłem ciepła oraz nietuzinkowym elementem dekoracyjnym.