Kategorie 

Manufacturers

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Kotły elektryczne

 

Każda osoba, która buduje dom lub jest zmuszona do wymiany instalacji cieplnej zastanawia się, jaki sposób ogrzewania wybrać. Jedną z opcji jest ogrzewanie „na prąd”. Kotły elektryczne należą do jednych z najtańszych na rynku – ceny pieców elektrycznych są niższe niż ceny kotłów gazowych czy olejowych o tej samej mocy. Instalacja kotła elektrycznego jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych ani budowy komina i wkładu kominowego. Piece elektryczne mają dość estetyczny wygląd, nie zajmują dużo miejsca, ich obsługa nie generuje takiego brudu, jak kotły na paliwo stałe (np.: opalane węglem). Kocioł elektryczny można postawić lub powiesić w dowolnym pomieszczeniu - jeżeli decydujemy się na ogrzewanie „na prąd” odpada również budowa, czy wydzielenie kotłowni.

 

Kotły elektryczne

Budowa i działanie kotłów elektrycznych

Kocioł elektryczny, w zależności od mocy, jest zbudowany z jednej lub kilku grzałek, które uruchamiają się sekwencyjnie. Piece te powinny być wyposażone w pompę obiegową i przeponowe naczynie zbiorcze. Kolejnymi, nieodzownymi elementami znajdującymi się w kotle elektrycznym są termostaty, zawór bezpieczeństwa oraz ograniczniki poboru prądu.

Małe, jednofunkcyjne piece elektryczne posiadają możliwość współpracy z zasobnikiem c.u.w. (ciepłej wody użytkowej). Duże kotły wolnostojące często mają wbudowany zasobnik i również mogą zapewnić ciepłą wodę w domu, ale na rynku można spotkać tańsze modele bez zasobników i możliwości podgrzewania wody użytkowej. Pracą kotła elektrycznego kieruje mikroprocesor umieszczony w panelu sterowania. Sprawia to, że obsługa tego typu pieca jest w pełni automatyczna. Wystarczy jedynie wprowadzić parametry dostosowane do własnych potrzeb, a urządzenie będzie grzało wodę w obiegu do właściwej temperatury i wyłączało się, kiedy temperatura zostanie przekroczona. Niektóre modele kotłów elektrycznych posiadają również programatory czasowe, które umożliwiają ustawienie pracy pieca według indywidualnych ustaleń, np.: ogrzewanie domu do wyższej temperatury w nocy lub nad ranem.

Zalety stosowania kotłów elektrycznych

Obsługa kotłów elektrycznych jest w pełni zautomatyzowana i nie pochłania zbyt wiele czasu. W przeciwieństwie do pieców na paliwa stałe, nie generują one brudu, popiołu, który trzeba usuwać oraz spalin, a zanieczyszczenia środowiska są wytwarzane w elektrowniach, gdzie system ich oczyszczania jest dużo skuteczniejszy.