Kategorie 

Manufacturers

Opinie

 

Czekamy na Twoje opinie !

Kotły na miał – wszystko, co warto o nich wiedzieć

 

Kotły na miał to urządzenia grzewcze górnego spalania – ich podstawowym paliwem jest miał węglowy. Efektywność spalania w kotłach na miał jest tak duża, że został w nich zastosowany specjalny, wielopunktowy system doprowadzenia powietrza do paleniska. Każdy kocioł posiada także wentylator nadmuchowy oraz sterownik, dzięki któremu można regulować spalanie. To produkt dla ludzi ceniących sobie ciepło, dużą funkcjonalność oraz komfort użytkowania.

 

Kocioł na miał


Czym jest spalanie górne w kotłach na miał?

Kotły, w których zachodzi proces spalania górnego, to produkty najtańsze oraz najbardziej popularne spośród różnych urządzeń na paliwa stałe. Podczas samego spalania powietrze jest doprowadzone do całej objętości paliwa. Chcąc wydłużyć ten proces, wystarczy ograniczyć ciąg kominowy, używając do tego regulatora. Temperatura spalin jest bardzo wysoka, dlatego ciąg kominowy jest zawsze odpowiedni. Co więcej, nie powstają skropliny i nie ma konieczności stosowania wkładów kominowych zrobionych ze stali kwasoodpornej. Sprawność kotła może zostać obniżona – spaliny wydostające się na zewnątrz zawierają w sobie jeszcze sporo węgla.

Przyjrzyjmy się obowiązującym w Unii Europejskiej standardom odnośnie wyposażenia kotłów. Co muszą one zawierać?

  • Regulator paleniska – pozwala na łatwe uzyskanie dokładnej i równomiernie rozłożonej na powierzchni kotła temperatury
  • Bateria bezpieczeństwa – instalacja CO oraz kocioł są zabezpieczone przed przegrzaniem Komora zasypowa i duże drzwiczki załadunkowe – umożliwiające zarówno proste napełnianie, jak i czyszczenie kotła

Regulacja dopływu powietrza

  • Otwór w drzwiczkach załadowczych – przez niego w końcowej fazie spalania dostaje się do środka powietrze wtórne
  • Kanały konwekcyjne – pozwalające na maksymalne wykorzystanie powstałego ciepła

Jakie typy kotłów węglowych/na miał węglowy można obecnie nabyć?

Coraz większą popularność zdobywają kotły wielopaliwowe, w których można spalać nie tylko paliwa stale, ale także olejowe (po uprzednim zamontowaniu palnika olejowego). Dodatkowy palnik może zostać dołączony w każdej chwili, nawet po kilku sezonach użytkowania, a wówczas w komorze nasypowej spalana jest mieszanka paliwowa. Kotły te są przeznaczone dla niewielkich kotłowni, posiadających maksymalnie jeden kanał spalinowy.

Tradycyjne kotły na paliwa stale są nieco tańsze od nowszego produktu, czyli kotłów z wentylatorem: - nadmuchowym – w którym spala się przede wszystkim sam miał. Wyjątkowo popularne w naszym kraju z tego powodu, iż miał jest niezwykle tani. - wyciągowym – w sposób bezpyłowy spala się mieszankę węgla, miału węglowego oraz drewna

Najnowszym wynalazkiem są obecnie kotły, które posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed wzrastającą temperaturą. Można je zatem zamontować w nowoczesnych instalacjach grzewczych, tworzonych z materiałów sztucznych, a zatem wrażliwych na gwałtowny wzrost temperatury. Sterowanie wentylatorem jest możliwe w aż pięciu zakresach prędkości obrotowej, dzięki czemu w pełni panujemy nad procesem spalania.

 

Szeroka oferta kotłów na miał dostępna jest w sklepie Artbud.pl .